Atrakcje turystyczne na linii KrKD

Witajcie!

W tym dziale opiszemy Państwu, co warto zobaczyć w poszczególnych miejscowościach idąc szlakiem Krośniewickiej Kolei Dojazdowej.

Zacznijmy od Krośniewic. Będąc w tym mieście warto odwiedzić nie tylko kolejkę, lecz i Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego – wielkiego człowieka, który został uhonorowany buławą i tytułem „Hetmana Kolekcjonerów Polskich.” Obowiązkowo trzeba obejrzeć kościół w stylu neogotyckim, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oczywiście nie zapominajmy o popiersiu gen. Władysława Andersa, które znajduje się na skwerze miejskim. Warto także zwiedzić dom rodzinny generała. Obecnie znajduje się tam świetlica nazywana „Andersówką”. Można tam zobaczyć zdjęcia oraz inne pamiątki spod Monte Cassino.

Wyjeżdżając z Krośniewic można wstąpić do Miłonic. Tam można zobaczyć drewniany dwór z XVIII w. Warto również wstąpić do Daszyny. Tam czeka na nas zespół dworski z połowy XIX w. Jest tam też piękny park.

Zaś w Topoli Królewskiej można zwiedzić następujące ciekawe miejsca: kościół św. Bartłomieja z XVI w., drewniany kościół cmentarny św. Rocha z początku XIX w.

W Ozorkowie zaś warto odwiedzić kościół parafialny przy ul. św. Jana Pawła II oraz kościół ewangelicki znajdujący się przy ul. Zgierskiej. Oprócz tego warto podjechać na ul. Wyszyńskiego i obejrzeć domy pochodzące z końca, a niektóre nawet z połowy XIX w. Podobne znajdują się przy ulicach Jana Pawła II i Listopadowej. Do ważnych atrakcji należą takie miejsca jak XIX-wieczne pałace Schlosserów z ul. Listopadowej 6b i Łęczyckiej 7, dwór Schleiblerów z ul. Wigury 14.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest też Łęczyca. Obfituje w wiele ciekawych obiektów, nie tylko zabytków architektury. Do najważniejszych należą: zespoły klasztorne bernardynów i dominikanów, park miejski, prochownia, wieża i mury zespołu zamkowego, baszta obronna (obecnie dzwonnica), zabytkowy klasycystyczny ratusz, zabytkowy hotel i szkoła oraz wieża szybowa „Łęczyca I” kopalni rudy żelaza. Inne obiekty historyczne to Mała Synagoga zbudowana w końcu XVIII wieku, budynek dawnego szpitala św. Mikołaja Cudotwórcy, cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny oraz budynki koszar 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Wyjeżdżając z Krośniewic w innym kierunku warto wstąpić do Dąbrowic. Do najciekawszych obiektów znajdujących się w rejestrze zabytków należą: kościół parafialny pw. św. św. Wojciecha i Stanisława, ratusz oraz dom drewniany przy ul. Rynek 6 z I poł. XIX w.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania zabytków wzdłuż szlaku Krośniewickiej Kolei Dojazdowej, bo WARTO!

Autor: Anna Morusgała, TPKKD